AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Popis:
27.1.2015

Studentská potravinová sbírka byla úspěšná, vybralo se víc, než se vůbec očekávalo

OPAVA

Mouka, rýže, polévky, těstoviny, sůl, mléko, kečup, paštiky, sušenky. Ale také utěrky, mycí potřeby a celou řadu dalších věcí věnovali Opavané do potravinové sbírky studentů Slezské univerzity v Opavě.

Ta skončila v v neděli v prostoru Obchodního centra Breda&Weinstein. Bezprostředně poté si výtěžek dobrovolnické aktivity organizované Asociací studentů a přátel Slezské univerzity v Opavě (ASPSU) převzal ředitel Charity Opava Jan Hanuš v doprovodu Ivo Mludka, zástupce předsedkyně Rady Charity Opava.

„Jsem opravdu mile překvapen, jak byla sbírka úspěšná,“ řekl při přebírání darů od studentů ředitel Jan Hanuš a vysvětlil, že potraviny a hygienické potřeby budou využity dvěma způsoby: částečně pro klienty Chráněného a podporovaného bydlení Charity Opava, tedy přibližně pro pětadvacet duševně nemocných osob, a částečně pak najdou uplatnění v kurzech vaření, kde se podporovaní klienti učí vařit. Vzhledem k tomu, že se v tomto případě nejedná pouze o osoby žijící v prostorách Charity, ale také ty, kteří žijí samostatně, nejde zde jen o pouhý kurz vaření, kdy se klienti rovněž stravují, ale o součást programu vedoucímu k jejich osvojování si lepších možností samostatnosti.

S výsledkem sbírky byli spokojeni i sami studenti. „Štědrost studentů i obyvatel Opavy předčila naše očekávání. Vedle studentů Slezské univerzity se do sbírky zapojili i žáci obou opavských gymnázií – Slezského i Mendelova, Soukromé střední školy podnikatelské Opava a Církevní konzervatoře Opava. Nakonec darů bylo tolik, že jsme část sbírky, vybranou mezi studenty, Charitě předali už ve čtvrtek a dnes předáváme dary od obyvatel, kteří pro sbírku věnovali v Obchodním centru Breda&Weinstein,“ říká za studenty Andrea Morysová, která s nápadem charitativní potravinové sbírky přišla. Pro ilustraci Andrea dodává, že jen za sobotu se nashromáždilo tolik potravin, v kolik před sbírkou věřili jako celkový výtěžek sbírky.

Během sbírky, které 20. ledna začala nejprve na školách a o uplynulém víkendu se přestěhovala právě do prostor obchodního centra, zažili studenti i řadu zajímavých situací a reakcí. Někteří sice jen tak nevšímavě prošli okolo, dokonce zažili manželskou hádku, zda dát či nedat, ale jiní se zastavili, zeptali se, o co se jedná a pak přinesli nějaký ten dar. Někdo celé balení, jiný třeba jednu krabici pro „své klidné svědomí“. Těch vstřícných naštěstí byla převaha. Na druhou stranu byli svědky krádeže či muže s nožem v ruce, který se v centru zjevil.

V prvním únorovém týdnu jsou organizátoři sbírky pozváni ředitelem Janem Hanušem do Charity Opava, aby se osobně přesvědčili, že vše, co pro zdejší klienty získali, se k nim skutečně dostalo a také poznali, jak to v charitním Chráněném a podporovaném bydlení chodí. Studenti pozvání rádi přijali.

Při loučení se studenty ještě jednou Jan Hanuš za dary poděkoval a na jejich adresu řekl: „Klobouk dolů před vámi všemi a zvláště pak před vámi, že jste tohle vše vymyslela a zorganizovala.“ Ta druhá část poděkování patřila Andree Morysové.

Autor / zdroj: Martin Kůs

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Sedm nových crashtestů – Škodě Karoq se dařilo

Při výběru auta je bezpečnost jedním z nejdůležitějších kritérií. Program Euro NCAP zveřejnil nové výsledky nárazových zkoušek modelů Citroën C3 Aircr

Post

Jízdenky na nové spoje RegioJet Opava – Praha jsou již v prodeji

RegioJet zahájil předprodej jízdenek na nové spoje. Jako novinku zavádí nový přímý vlakový spoj Opava východ – Ostrava Svinov – Olomouc – Praha. Nový

Post

Kontroly podnapilých řidičů motorových vozidel na Opavsku

V posledních dnech zastavili policisté na Opavsku několik podnapilých řidičů. Stav údajné podnapilosti či omámení návykovými látkami si široká veřejn

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.casopis-dracek.cz www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.ippolna.cz

REKLAMA