AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

První ze Dnů slezských univerzit představil v Opavě vysoké školy na obou stranách hranic

OPAVA

Unikátní setkání a prezentace vysokých škol, které geograficky spadají do oblasti českého a polského Slezska a vzájemně jsou vedle aktivní spolupráce spojeny i členstvím v Konferenci rektorů slezských univerzit. To je základní myšlenka cyklu nazvaného Dny slezských univerzit, který byl ve středu 5. února 2014 zahájen na půdě Slezské univerzity v Opavě. Kromě této vysoké školy se k akci přihlásily akademické obce v Ostravě, Katovicích (dvě univerzity), Opolí a Vratislavi.

Slavnostní přípitek na zdar celého projektu, kterého se zúčastnili zástupci jednotlivých univerzit a početná veřejnost, se tak uskutečnil na půdě rektorátu Slezské univerzity. Zde dostaly prostor ke svým prezentacím také další univerzity. Po několika krátkých proslovech se naplno rozjely akce, které tentokrát připravil opavský garant projektu Ústav historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, jenž se následně blíže představil v atriu své sídelní budovy na Masarykově třídě v Opavě. Zde také pozval hosty do svých prostor.

Zájemci si mohli prohlédnout jednotlivá pracoviště, konzervátorské dílny či laboratoře, které slouží při výuce studentů a připraveno bylo rovněž několik praktických ukázek a přednášek, např. ukázky konzervace a restaurování, prezentace studentských prací. Po poledni pak mohli zájemci vyslechnout poutavou přednášku Mgr. Martina Čapského, Ph.D., nazvanou Středověká Opava v obrazových pramenech, při které je pozval na procházku slezskou metropolí před několika staletími. Závěrem dne bylo posezení u kulatého stolu - diskusního fóra se zástupci účastnických vysokých škol.

Dny Slezských univerzit se uskuteční v období února až dubna ve všech zúčastněných institucích. Také v Opavě se ještě uskuteční další navazující akce, a to:

25. - 27. února 2014
Mezinárodní workshop I: VŠ student jako potenciální pracovník ve vědě a výzkumu - své zkušenosti budou prezentovat úspěšní absolventi studia na ÚHV
10. - 13. března 2014
Exkurze pro vysokoškolské studenty
Čtyřdenní exkurze, která bude zahrnovat návštěvu pracovišť na partnerských slezských univerzitách.
Jak se přihlásit?
1. - 3. dubna 2014
Mezinárodní workshop II.: Možnosti prezentace a popularizace vědeckých poznatků zájemcům z řad veřejnosti

Autor / zdroj: Martin Kůs

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.