KULTURA / Kultura

První festivalový den Na cestě nabídne Opavanům průvod, divadlo, workshop i hudbu

OPAVA

V úterý zahájí své sedmé pokračování festival studentské a amatérské tvorby Na cestě, připravovaný a realizovaný posluchači třetího ročníku oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo přednášeném na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Co první den přinese?

Festivalové dění otevře průvod, ve kterém kromě herců a aktérů festivalových představení bude v hlavní roli bubenická skupina Bum Bum Band. Tedy soubor známý například z produkcí na Colors of Ostrava. Ten se vydá v 16:15 hodin od univerzitní budovy na Masarykově třídě směrem k Obecnímu domu, poté projde Ostrožnou ulicí, Horním náměstím a Olomouckou ulicí k budově Loutkového divadla Střediska volného času, kde je v 17:15 plánováno slavnostní zahájení festivalu.

„Přibližně půlhodinovým úvodem bude v roli moderátora provázet Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D., a hned poté už pozveme diváky na první divadelní představení,“ říká k prvnímu festivalovému dni pořadatelka Šárka Lisová.

V 18 hodin se totiž představí soubor posluchačů oboru Kulturní dramaturgie Přeseděla jsem si nohu v prvním „kuse“ projektu 3jsou3, hře Hra o páté. Hra o páté je autorským počinem právě Šárky Lisové a v ostré premiéře se kromě posluchačů opavské Kulturní dramaturgie představí studenti oboru Archeologie, konzervatoristi z Ostravy, studenti Ostravské univerzity a dokonce i posila z pražského divadla Kalich, kterou bude Lukáš Matocha, zatím si divadelní technik, ale kdo ví, zda mu opavské představení neodstartuje i hereckou kariéru.

V každém případě bude hra velmi zajímavou podívanou, už proto, že celá vzniká na půdě Slezské univerzity. Sama autorka ji charakterizuje jako hru s písničkami, možná prý muzikál, ve kterém hraje hodně písku.

V 19:15 hodin pak začne další představení cyklu 3jsou3, kterým bude hra autora Miroslava Oupice Díky brácho, že tě mám v režii loňské absolventky Kulturní dramaturgie Lucie Linhartové. „Jedná se o hru, která dosud nebyla u nás inscenovaná, a kterou jsme si vybrali v rámci spolupráce s divadelní agenturou Dilia. Je to komediální příběh o seznamování s řadou překvapivých zápletek a dávkou humoru a ironie. Vše začne ve chvíli, kdy hlavní hrdina za sebe pošle na rande mladšího ženatého bratra…,“ nastiňuje druhou hru Šárka Lisová.

Festival Na cestě už tradičně provází také pracovní setkání. Proto uskuteční i první z workshopů, rozborových seminářů, ve kterých se bude diskutovat o již uskutečněných představeních. To úterní začne bezprostředně po skončení druhé hry.

Pořadatelé festivalu zvou také na hudbu. Ve 21.30 totiž začíná v Klubu Art Obecního domu v Opavě koncert pražského kvarteta Personal Highway.

„Jednotlivé akce během prvního dne, ale i celého festivalu je možné navštívit samostatně, nabízíme však i permanentku na veškeré festivalové dění. Tu si mohou zájemci koupit za 150 korun v Městském informačním centru na Horním náměstí,“ říká závěrem Šárka Lisová.

Autor / zdroj: Martin Kůs

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.