KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou.
Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou.
Autor / zdroj: cz-museums.cz

Muzeum v Budišově dokumentuje těžbu břidlic. K vidění jsou i dřevěné důlní vozíky

BUDIŠOV NAD BUDIŠOVKOU

Městské muzeum v Budišově nad Budišovkou dokumentuje těžbu břidlic nářadím, vzorky různých druhů nerostů či výrobky z břidlic. Nejzajímavějšími exponáty jsou jedinečné dřevěné důlní vozíky.

Městské muzeum v Budišově nad Budišovkou vzniklo v létě roku 1996. K umístění muzejních sbírek posloužila chátrající budova bývalého barokního mlýna přebudovaná z prostředků města na městské muzeum. Od vzniku expozice se hlavním tématem stala břidlice a břidlicový průmysl. Expozice od svého založení dokumentuje těžbu břidlic nářadím, vzorky různých druhů nerostů, výrobky z břidlic, historickou dokumentací a fotografiemi. Prvotním cílem vedoucím ke vzniku expozice byla osvěta, podnícení návštěvníků k obnově břidlicového průmyslu nebo alespoň k obnově řemeslné výroby z břidlic a zájmu o dané téma. 

Nová expozice 2015
V letech 2013 až 2015 proběhla rozsáhlá reinstalace muzejních expozic s otevřením muzea 1. dubna 2015. Stávající expozice geologie a těžby byla zcela přebudována a byly zde vystaveny nové sbírkové předměty, z nichž nejzajímavější jsou jedinečné dřevěné důlní vozíky, které se podařilo zachránit díky nadšencům podporujícím Muzeum břidlice. Expozice byly dále rozšířeny o výstavy v 1. patře a exteriérovou výstavu v přilehlé zahradě.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Senioři dostanou od kraje další bezpečnostní hlásiče

Hlásiče požáru a detektory oxidu uhelnatého dostanou zdarma senioři nad 65 let. Kraj tak navazuje na zvyšování bezpečnosti starších občanů.

Hasiči Moravskoslezského kraje vyjeli během 24 hodin k téměř devadesáti událostem spojených s bouřkami

89 výjezdů mají za sebou od úterního odpoledne do středeční sedmé hodiny ranní, 19.8.2020, profesionální a dobrovolní hasiči Moravskoslezského kraje.

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

DNES SE STALO

DOPRAVA27. září 1825

vypravil George Stephenson parní vlak mezi městy Stockton-on-Tees a Darlington v Anglii.

KULTURA27. září 1900

bylo otevřeno Muzeum hlavního města Prahy.

DOPRAVA27. září 1981

uvedli ve Francii do provozu první trať TGV mezi Paříží a Lyonem.

POZVÁNKA OBRAZEM