KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Interiéry zámku Raduň.
Zámek Raduň návštěvníkům nabízí šest prohlídkových tras
Interiéry zámku Raduň. 
Autor / zdroj foto: zamek-radun.cz

Zámek Raduň / Raduň

Zámek Raduň patří mezi oblíbená výletní místa na Opavsku. Návštěvníkům nabízí hned šest prohlídkových okruhů. Každý si tak může vybrat takový, který mu vyhovuje nejvíce.

Prohlídkový okruh A – jižní, zámek (základní okruh I)
Prohlídkový okruh A nabízí atraktivně zařízené společenské a soukromé pokoje, mapující proměny životního rytmu aristokratické rodiny a služebného personálu v prostředí venkovské rezidence od počátku 19. až k polovině 20. století. Zahrnuje rovněž obnovené historické hygienické zázemí a prohlídku uzavřeného zámeckého nádvoří a západní zimní zahrady. Minimální počet osob ve skupině je pět. Doporučuje se rezervace, a to na telefonním čísle 553 796 203. 

Prohlídkový okruh B – severní, zámek (základní okruh II)
Prohlídkový okruh B vede soukromými pokoji knížat Blücherů z Wahlstattu (vstupní halou, kuřáckým pokojem, přijímacím salonkem a pracovnou pána domu) s restaurovanými stropními a nástěnnými dekoracemi, kachlovými kamny a vykládanými parketami ze 2. poloviny 19. století, obnovenými v autentické funkci a dispozici, a pokračuje do původního obytného podkroví s rekonstruovanými hostinskými pokoji, doprovázenými provozně-hygienickým zákulisím. Realizace tohoto nového návštěvního okruhu byla umožněna díky komplexní památkové obnově zámeckých střech a podstřešních prostor, provedené v letech 2010 až 2012 s pomocí dotačního programu ministerstva kultury ČR. Nový prohlídkový kruh významně rozšířil prezentační nabídku návštěvníkům, kterým je od 12. dubna 2014 nově k dispozici zhruba 70 % předpokládané instalační kapacity objektu. Minimální počet osob ve skupině je pět. Doporučuje se rezervace, a to na telefonním čísle 553 796 203. 

Výběrový okruh I.
Sloučený výběrový okruh I. zahrnuje základní okruh A - jižní trasu zámku - s reprezentačními, společenskými, personálními a dětskými pokoji včetně prohlídky zámeckého nádvoří a zimní zahrady, dále prohlídku zámecké oranžérie se zahradami s ovocným sadem a konečně vstup do historické expozice v zámecké sýpce. Minimální počet osob ve skupině je pět. 

Výběrový okruh II.
Sloučený výběrový okruh II. slučuje základní prohlídkový okruh II - severní trasu zámku - s vizitkovým sálem, pánskými knížecími salony a pracovnou v prvním patře, podkrovními pokoji hostů a doprovázejícího personálu, dále prohlídku zámecké oranžérie se zahradami a ovocným sadem a vstup do historické expozice v zámecké sýpce. Minimální počet osob ve skupině je pět. 

Individuální okruh I - Oranžérie s okrasnou zahradou
Zámecká novoklasicistní oranžérie z let 1825 až 1826 byla necelých sto metrů od zámku. K elegantnímu přízemnímu objektu s vysokými okny přiléhal rozlehlý parter, ve kterém byly letněny, citrusové dřeviny, vavřínové a palmové stromy, ale i další cizokrajná a domácí vegetace. Zcela zdevastovaná oranžérie byla po celkové opravě v roce 2004 otevřena veřejnosti, a to i s obnovenou okrasnou zahradou. 

Individuální okruh II - historická expozice v sýpce
Veřejnosti jsou přístupná dvě podlaží historické. V přízemí se nachází pokladna, prodejna upomínkových předmětů, malé občerstvení, sociální zařízení (bezbatiérové) a moderní informační systém. V prvním patře sýpky je instalována expozice, která návštěvníky seznámí s obnovou a proměnami zámku od středověkého hradu až po poslední modernizaci ze začátku 20. století.

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.zamek-radun.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.