KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou.
Muzeum v Budišově dokumentuje těžbu břidlic. K vidění jsou i dřevěné důlní vozíky
Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou. 
Autor / zdroj foto: cz-museums.cz

Muzeum břidlice / Budišov nad Budišovkou

Městské muzeum v Budišově nad Budišovkou dokumentuje těžbu břidlic nářadím, vzorky různých druhů nerostů či výrobky z břidlic. Nejzajímavějšími exponáty jsou jedinečné dřevěné důlní vozíky.

Městské muzeum v Budišově nad Budišovkou vzniklo v létě roku 1996. K umístění muzejních sbírek posloužila chátrající budova bývalého barokního mlýna přebudovaná z prostředků města na městské muzeum. Od vzniku expozice se hlavním tématem stala břidlice a břidlicový průmysl. Expozice od svého založení dokumentuje těžbu břidlic nářadím, vzorky různých druhů nerostů, výrobky z břidlic, historickou dokumentací a fotografiemi. Prvotním cílem vedoucím ke vzniku expozice byla osvěta, podnícení návštěvníků k obnově břidlicového průmyslu nebo alespoň k obnově řemeslné výroby z břidlic a zájmu o dané téma. 

Nová expozice 2015
V letech 2013 až 2015 proběhla rozsáhlá reinstalace muzejních expozic s otevřením muzea 1. dubna 2015. Stávající expozice geologie a těžby byla zcela přebudována a byly zde vystaveny nové sbírkové předměty, z nichž nejzajímavější jsou jedinečné dřevěné důlní vozíky, které se podařilo zachránit díky nadšencům podporujícím Muzeum břidlice. Expozice byly dále rozšířeny o výstavy v 1. patře a exteriérovou výstavu v přilehlé zahradě.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.